Možná vás napadá otázka: „Co má smích společného s vědomým cvičením?“ Odpovím vám: „Všechno!“ Pokud chcete mít zdravé tělo a být šťastní, musíte na svůj život nahlížet s radostí a s úsměvem. Bez toho žádná ozdravná metoda nefunguje. Smích je kořením života, dává životu radost, zdraví i smysl.
Já s tímto názorem plně souzním. Se smíchem mám velmi bohaté a dobré zkušenosti. Od dětství jsem se stále hodně smála, říkali mi uřehtaná Liduna. Velmi často jsem slýchala: „Tebe je radost potkávat, hned je svět veselejší.“ Smích byl celý život hlavním zdrojem mojí energie a mého zdraví, pomáhal mi překonávat těžké chvíle, kterých bylo v mém životě docela dost.
Při smíchu mozek vylučuje endorfiny, které navozují dobrou náladu a pocit štěstí. Zároveň smích snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu a zvyšuje produkci bílých krvinek, čímž dochází k posílení imunity. Velmi důležité je, že smích podporuje vylučování růstového hormonu, který zajišťuje růst a obnovu buněk.
Smíchem se uvolňují svaly celého těla, posilují se svaly břicha a bránice, masírují se vnitřní orgány a dochází ke spálení nadbytečných kalorií. Zlepšuje se dýchání a zásobování krve kyslíkem, aktivuje se krevní oběh. Smích snižuje riziko srdečních onemocnění, posiluje paměť, pomáhá lidem udržet si životní nadhled a přispívá k dlouhověkosti.
Když jsem v roce 1991 otevřela svoje soukromé regenerační Studio Sport a Zdraví, využívala jsem ve všech nabízených programech léčivou sílu smíchu, což přinášelo výborné výsledky. Díky smíchu lidé snadněji hubnuli, tvarovali postavu, zlepšovali kondici, zbavovali se různých bolístek a celkově byli zdravější. Proč? Protože byli v pohodě, bez stresu a plní povzbuzujících chemických látek. Smích do studia vnášel obrovský příliv energie, radosti a přátelství.
Možná jste v minulosti zažili, nebo právě nyní prožíváte životní období, kdy se vám opravdu smát nechce.
I mě jednoho dne úsměv z tváře vymizel. Tím dnem byla tragická smrt mojí velké životní lásky. Stres mě ochromil natolik, že jsem několik let nedokázala vykouzlit sebemenší náznak úsměvu. Nikdy dříve bych nevěřila, že je to možné. Svaly v obličeji i v celém těle mě přestaly poslouchat a v duši bylo velké prázdno a bolest. Ubývala mi energie a začaly se nabalovat nemoci, probralo mě teprve volání velmi nemocného těla. Toto těžké životní období mě poučilo, že stres se musí zastavit dříve, než začnou přicházet nemoci.
V reakci na strach a stres vylučuje mozek stresový hormon kortizol a zánětlivé látky, které tlumí imunitní systém a zastavují růst buněk a obnovu organismu. Při dlouhodobém stresu začnou buňky odumírat a člověk onemocní.
Podle starých východních filosofií, podle kvantové fyziky i podle nové vědy epigenetiky jsme to my sami, kdo řídí svoji biologii. Velmi důležitou roli v tom hraje naše mysl, která interpretuje vjemy, které zachytí mozek z prostředí. Na základě této interpretace naší mysli uvolní mozek do krve chemické látky, které určují chování buněk a rozhodují zda budeme zdraví nebo nemocní.
Mysl je tedy hlavní řídící jednotkou, která mění naši biologii tak, aby odpovídala našim přáním a přesvědčením. Když to víme, můžete změnit svoje přesvědčení a změnit tak svůj život a zdraví.
Pro upevnění zdraví, tzn. vyplavení dostatečného množství hormonů štěstí do krve, se doporučuje minimálně 5-10 minut smíchu denně. I když je to někdy hodně těžké, zvláště v době zármutku, hledejte způsoby a okamžiky jak se každý den aspoň krátkou chvíli smát a být veselý. Odměnou pro vás bude dobré zdraví a šťastnější život.
Úsměv nestojí nic, ale dokáže mnoho. Umí pohladit a zahřát duši každého člověka, potěšit smutného, ulevit unavenému a obměkčit i největšího morouse. Úsměv je přirozenou protilátkou proti všem strastem života. Proto se stále usmívejte.
Vyrovnaný člověk, který je v pohodě, vůbec nemá problém, udělat si srandu i sám ze sebe.
Ani v nejtěžších životních chvílích se nebraňte smíchu, protože smích vám sníží hladinu stresového hormonu a zaplaví vaše tělo hormony štěstí a zdraví. Nemusíte se zrovna řehtat, stačí i milý úsměv.
Teta Boženka vám to v lekci smíchu pro Emilka vysvětlí.
Nepropadejte nikdy zoufalství a beznaději, ale snažte se hledat pozitivní stránky každého problému. Zkuste to i v této náročné době koronavirové. Přestože jste možná hodně ztratili, pozitivní na této pandemii je, že můžete trávit mnohem více času s dětmi a rodinou. Záleží jen na vás, jakým způsobem tento drahocenný čas využijete.
Jednoduchý návod jak se pozitivně dívat na svět najdete ve filmu Pollyana.
Všichni buďme vděční tvůrcům vtipů, vtipných obrázků, písní, scének, klipů a komedií za to, že dělají svět veselejší a nám všem zpříjemňují a prodlužují život.
Toto video je v současné době podle mládeže hit internetu, tak zasmějte.